2016. február 6., szombat

Római vakáció másképp




      Tavaly nyáron leléptem Rómába pár napra. Amúgy nem szokásom csakúgy lelépni helyzetek és problémák elől, de erre most szükségem volt. Már áprilisban lefoglaltam a repjegyet, mert tudtam, ez jót tesz nekem. Csak épp nem úgy történt, ahogy terveztem. Így fél év távlatából semmiképp sem azt a leckét kaptam az Örök Várostól, amiért odarepültem.
De ez már csak így szokott lenni. New Yorkba is pénzt keresni mentem, de a pénzen túl ezer millió váratlan dologgal lettem gazdagabb. Egy amerikai gyerek bébiszitterének lenni igazi kincsesbánya, ő és a családja olyan tükröt tart eléd, amit sosem felejtesz el.
Az olasz pasik azonban köztudottan nem sok mindenre jók. Léhák és megbízhatatlanok, ezért jobb jó messzire elkerülni őket. Ha szingli vagy, azért, ha menyasszony, akkor meg hát azért.
Nos, mivel én az utóbbi csoportba tartoztam, fel sem merült bennem, hogy akár szóba  elegyedhetek bármelyik díszpéldánnyal. Különben is, Róma ódon varázsa vonzott, nem holmi idétlen olasz férfiak.  A Colosseum gigantikus romja, a Spanyollépcső, és az a sok-sok minden, melyeket az Árontól kapott nett kis útikönyvből kifigyeltem. Volt térképem is, a legújabb, tuti utcanevekkel, tippekkel és látnivalók listájával. Már a repülőn tervet írtam, mikor mit fogok megnézni, felcímkéztem az oldalakat, milyen infót hol találok, hogy majd a nevezetességek tövében újból elolvashassam. Igazi, pompás kis városnézésre készültem töltődéssel, kikapcsolódással és minden földi jóval. Az út végén pedig príma rálátással nem csak Rómára, hanem saját tulajdon kis életemre.
-
Már az első nap eltévedtem. Kora esti fülledtség telepedett az ódon belvárosra, a tömött felhők mögött megállt a levegő, hervasztott a párás meleg. Már magam mögött tudtam a vágyott Colosseumot, a Shelley és Keats sírhelyét őrző temetőt viszont nem találtam meg. Becsapott a fránya, akkurátus térkép. Hiába forgattam most is jobbra-balra, vizsgálgattam fejtetőn, csak nem sikerült kiigazodnom a tarka utcajelzéseken és girbe-gurba ábrákon. A Forum Romanum előtti ültem egy forró kövön, és tehetetlenségemben nagyot sóhajtottam a térkép mögött. Most mégis hogyan tovább? Lemaradtam a tervemhez képest, a mai látnivalóknak még a felénél sem tartottam este hétkor, és azt sem tudtam, merre induljak. Teljesen reménytelennek és bevehetetlennek tűnt Róma. A híres Róma, ahová annyira vágytam egyedül, büszkén, erősen!
Ekkor valaki megpöcögtette a térképem túloldalát. Csak picit horpadt be a papír, mögötte pedig megjelent egy kíváncsi, vidám fej. Nagy krumpliorra volt, de kedves arca és mosolygós szemei. Ja, és pasi volt az illető, ráadásul olasz pasi. Hajaj. Még az sem enyhített rajta, hogy nem mai darab. Őszes haja ellenére élénknek és fiatalosnak látszott.
-Ezt MOST tedd le- szólt hozzám határozottan angolul, mire én a térképet meglepetésemben az ölembe ejtettem. Hogy jön ez ahhoz, hogy így bepofátlankodjon a privát szférámba?
-Tedd le, és nézz körbe -ismételte meg az ürge. Ránéztem, mint aki nem érti, mire ő lelkesen körbemutatott magyarázatképpen:
-Rómában vagy!- kurjantotta- Nem kell térkép, hogy észrevedd, milyen csodálatos ez a város. Bárhová nézel, történelem, művészet, építészet. Gyönyörű, nem?
-Hát persze, gyönyörű- gondoltam morcosan- Azt sem tudom, hol vagyok, a talpamon egy vízhólyag készülődik, és majd’ kitikkadok, mert elfogyott a vizem. Ez valóban csodálatos.
-Nem tudom, merre menjek tovább-válaszoltam neki- eltévedtem-tettem hozzá csüggedten, miközben a jegyzeteimre mutattam, ahonnan várakozón sandított rám a Pantheon neve.
-Nem baj, nem baj!-gesztikulált a pasi lelkesen- először tedd le a térképet, és nézz körbe: ez Róma!
Csak nem engedett. Kedvetlenül összehajtogattam a térképemet a táskámba, és mély levegőt véve körbepillantottam az előttem hullámzó embertömegen. Ez Róma. És tényleg. Él és nyüzsög reggel, délben, este megállíthatatlanul. A kő, amin ülök, azon kívül, hogy meleg, ki tudja, hány száz éves? Még nem is gondoltam bele. Ennek a városnak minden darabja történelem.
-Most gyere velem!- utasított a pasas, és a kezem után nyúlt, amit szép óvatosan elhúztam, de követtem őt a sikátoros emelkedő felé. - Jó nagy hülye vagyok- gondoltam magamban- most fog eladni a lánykereskedőknek. Egy idegent követek egy kietlen utcácskában egy idegen városban, megőrültem???
De nem adott el. Az egyik ház oldalán díszes falikút ontotta a friss, hideg vizet. Egy turista sem járt erre, nem volt se tolongás, se sorban állás.Valószínűleg látszott rajtam, mennyire szomjas vagyok, így az olasz kötelességének érezte, hogy megitasson. Miután kiittam a fél kutat, és az üvegemet is megtöltöttem, továbbvonszolt, egészen fel a Capitolium mögötti rejtett kilátóhoz. Itt sem járt senki, felüdülés volt végre a csend és az egyedüllét. Ráadásul varázslatos kilátás nyílt fél Rómára a naplementében. Le voltam nyűgözve. És láthatólag önkéntes idegenvezetőm is, de nemcsak az örök várostól. A padon, melyen ültünk, egyre közelebb és közelebb húzódott, én pedig ösztönösen mentem odébb.
-Na, most fog megerőszakolni. Vagy hívja a haverjait, hogy eladjanak- futott át az agyamon, de semmi ilyen nem történt.  Valószínűleg csak smárolni akart szegény talján ördög, de amikor már átvetette karját a hátam mögött, és vészesen közelített felém a szája, csak felemeltem a jegygyűrűmet közénk, és tüntetőleg megráztam a fejem. Ő kicsit elszomorodott, de nem tartott sokáig, mert a következő percben már magáról mesélt, arról, hogy ő már sokszor járt Budapesten a munkája miatt, és hogy a lakása sincs messze (aham) innen, és hogy világéletében Rómában élt. Végül felajánlotta, hogy megmutatja az összes helyet még ma este, amit a listámra felírtam.

És tényleg így történt. Lenge, fehér ingjében úgy suhant át utcákon és tereken, hogy értelme sem lett volna a térképemet bogarászni: ott teljesen másképp festett mindez. Olaszom magasból tett az utcák rendjére, úttalan utakon járt, amelyek rajta sem voltak a térképen, de kb fele idő alatt ott voltunk mindenhol: a Pantheonnál, a híres elefántos obeliszknél, a Piazza Navonén és a Piazza Campo De Fiori-n. És mindenhol le kellett ülnünk, és legalább tíz percet eltöltenünk a kivilágított szökőkutak és épületek tövében. Ehhez ragaszkodott.
A térkép és az útikönyv a táskában maradt azon az estén. Nem volt szükség rájuk. Ahogy az aggodalmaimra és a listázásomra sem. Ehelyett láttam a semmiből kinövő, kivilágított oszlopfőket az utcákban, és nyávogó macskahadat a Piazza Argentina ásatásai között. Az éttermek kockás abroszait a tereken, és nevető, boldog arcokat mindenütt. És ez volt Róma, így egyben, mindenütt.
Bár a lábam nagyon sajgott a szandálban, mire bejártuk a várost, és már majdnem éjfélre járt az idő, nem bántam meg, hogy nem egyedül vágtam neki a citynek, ahogy eredetileg terveztem. Persze önkéntes idegenvezetőmet nem volt könnyű lerázni, mert nagy erővel bizonygatta, hogy a vőlegényem többszáz kilométerre van, mi pedig a szenvedélyes Olaszországban vagyunk, és végül csak egy másnapra megbeszélt randevúval sikerült leépíteni, amire persze sosem került sor.
Remélem, nem várt szegény sokat rám másnap este 6kor a Piazza Venezián. Sejtem, hogy nem sokat bánkódott. Valószínűleg még van rajtam kívül pár eltévedt, magányos turistalány, aki erősnek hiszi magát, néha mégis meg kell menteni. Ha mástól nem, saját magától. Mert mondjuk lelép Rómába, hogy megvilágosodjon, ott mégis teljesen mást talál, mint amire számított. Viszi a gondosan bejelölt térképet, hogy aztán sutba dobja, és elinduljon teljesen más felé. Így utólag, lehet, erre (is) tanított akkor Róma, az örök város.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése